Jak rozpocząć naukę języka czeskiego? Nigdy nie jest za późno! 

Jeśli chcemy rozpocząć naukę języka czeskiego, musimy to potraktować jako naukę innych obcych języków. To znaczy uczyć się słownictwo, wymowę, gramatykę oraz składnie. Nie ma tutaj rozwiązania na skróty, chociaż czasami kusi rozmawiać z naszymi południowymi sąsiadami po polsku ze względu na tą samą grupę językową. Jednak to nie oznacza, że nam Czesi zrozumieją, gdy często te same słowa w języku czeskim mają inne znaczenie niż w języku polskim. 

1. Odpowiednia motywacja  

Motywacja jest kluczowym elementem w nauce obcego języka. Kiedy rozpoczynamy naukę bez motywacji lub z nieodpowiednią motywacją często kończymy już przy pierwszych trudnościach. Uczenie się wtedy staje ciężarem od którego próbujemy uciec a nie przyjemnością, którą powinno być. Jeśli jednak mamy właściwą motywację, coś ważnego, co będzie miało wpływ na nasze życie w przyszłości, na przykład praca, przeprowadzka, dziewczyna/chłopak lub biznes, to prawdopodobnie osiągniemy sukces w nauczeniu języka. 

2. Zweryfikowane źródła  

Podręczniki z których się uczymy są ważne w nauce obcego języka. Jednak one nie są jedynym źródłem do nauki języka. Nie istnieje idealny podręcznik, gdyż każdy autor kładzie nacisk na inny obszar. Z tego powodu nie sądzę, że podręczniki mają za cel nas zachęcać do nauki, bardziej tłumaczyć gramatykę w jasny sposób. Także na przykład audiobooki lub książki mają za cel poszerzyć nasze słownictwo i frazę, nie nas bardziej zdemotywować do nauki. Czyli nie będziemy na przykład sięgać po książki w morawskim dialekcie, skoro chcemy się nauczyć ogólny czeski.  

3. Dobre sposoby nauki dla Ciebie

Często nauka języków obcych kojarzy nam się z podręcznikami i obowiązkiem regularnej nauki, tak jak wtedy, gdy chodziliśmy do szkoły. Znowu takie myślenie bardziej przeszkadza rozpocząć naukę niż osiągnąć konkretny cel. Zachęcam do próbowania różnych sposobów uczenia się języka. Na przykład oglądanie seriali, filmów z czeskim dubbingiem oraz napisami za pośrednictwem streamingu, czytanie książek, bajek na poziomie, którym jesteś, słuchanie muzyki i tłumaczenie do Twojego native języka, aplikacja Tandem, która jest przeznaczona do czatowania z ludźmi z całego świata, którzy uczą się różne języki obce oraz regularny kontakt – rozmowy telefoniczne i chat z osobami, które mówią w tym języku.  

4. Cykliczne ćwiczenia  

Z nauką języka jest tak samo jak w sporcie, czyli im więcej ćwiczymy, tym stajemy się lepsi. Jeśli poznajemy nowe słowo, warto znaleźć jego tłumaczenie i stworzyć kilka zdań, żebyśmy pamiętali znaczenie słowa i sytuacji, w których go używamy. Ponadto możemy to regularnie powtarzać oraz wdrożyć podczas mówienia. Kolejną ulubioną metodą do regularnych ćwiczeń jest aplikacja Duolingo, która zawiera różne rodzaje ćwiczeń.  

5. Otoczyć się językiem  

Jeśli chcemy się skutecznie uczyć języka obcego, będziemy musieli go wdrożyć w nasze codzienne życie, czyli zmienić nasze dotychczasowe nawyki, zaplanować dzień po dniu, godzinę po godzinie, żeby efektywnie wykorzystać czas. Możemy na przykład zmienić ustawienia naszych urządzeń do języku, którego się uczymy, znaleźć przyjaciele w Czechach lub tam regularnie jeździć. 

6. Zaakceptować swoje błędy  

Wszyscy chcemy mówić doskonałe, najlepiej jak Native speakerzy. Jednak do tego momentu, będziemy musieli popełniać błędy. Bez popełniania błędów, nie możemy otrzymać feedback od kogoś, że zrobiliśmy błąd, w rezultacie nie będziemy o tym błędzie wiedzieli, czyli będziemy zakładać, że nasza wersja jest poprawna. Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to przestać wstydzić się swoich błędów. Kiedy przełamiemy tę blokadę, możemy poczuć się swobodnie, co pozwala nam łatwo się komunikować. W drugim kroku trzeba nauczyć się przyjmować rady, od kolegów którzy są w czeskim języku na wyższym poziomie. Chociaż to samo nie wystarczy. Będziemy musieli także wdrożyć poprawki do naszych słów lub nauczyć się daną frazę używać w zupełnie innym kontekście. 

7. Małe kroki prowadzą do sukcesu

Na początku, oprócz naszej głównej motywacji, powinniśmy również stawiać sobie realistyczne cele, których chcemy osiągnąć. Odradzam od stawianiu zbyt wielkich celów, jest lepsi mieć małe cele, które krok za krokiem realizujemy. Dzięki temu zrobimy duży progres już w krótkim czasie i nie wypalimy się.  

8. Znalezienie lektora 

Zarówno jest dobre mieć lektora, który może na bieżąco rozwiązywać nasze wątpliwości i wytłumaczyć nam to, czemu nie rozumiemy. W tym obszarze polecam Olgę, która przejęła po mnie prowadzenie korepetycji z języka czeskiego dla zainteresowanych. Nasza oferta w szczegółach jest opisana tutaj.